Vlagomer Plantafeel za orhideje vam prepričljivo in zanesljivo pokaže, kdaj je treba zalivati. Vsaka orhideja potrebuje glede na vrsto, starost, kraj in letni čas različno veliko vode. Prav orhideje se pogosto preveč zalivajo. Posledično se orhideja posuši zaradi zastajanja vlage, ki ji sledi gnitje korenin.

Vlagomer Plantafeel za orhideje kontrolira vlago do 14 cm globine in s tem zanesljivo pokaže, ali je rastlino treba zaliti ali ne.

Merjenje:
Vlagomer Plantafeel za orhideje vtaknite v substrat ob robu cvetličnega lončka do dna:

  • LED dioda sveti svetlo: v substratu je dovolj vlage. Zalivanje ni potrebno.
  • LED dioda sveti slabotno: v substratu je le še malo vlage. Prosimo, dajte rastlini nekaj vode.
  • LED dioda ne zasveti: v substratu ni nobene vlage. Rastlini grozi, da se bo posušila. Prosimo, rastlini nujno dajte vode.

Po merjenju substrat, ki se je morda prijel na vlagomer, obrišite z vlažno krpo.

Kontrola delovanja vlagomera:
Merilno konico vtaknite v pravkar zalito orhidejo.
Če LED dioda zasveti, je vlagomer pripravljen za uporabo.
Če dioda pri tem poskusu ne zasveti, je treba zamenjati baterije.
Če dioda pri prvem poskusu po zamenjavi baterij ne zasveti, kontrolirajte razporeditev baterijskih polov.
Če LED dioda sveti, ne da bi vlagomer tičal v substratu, je merilna konica zamazana. Konico je treba tedaj očistiti vlage in nečistoče.

Zamenjava baterij
Najprej odvijte pokrov vlagomera in baterije (3 x 1,5 voltov, običajne komercialne gumbaste baterije, model 393 ali SR48 ali V393) vstavite tako, da pluspol gleda navzgor. Nato pokrov spet privijte.
POZOR:
Vlagomer Plantafeel za orhideje ni namenjen za nepretrgano merjenje in zato ne sme ostati trajno v substratu.
Vlagomer hranite tako, da ni dosegljiv otrokom.

Napotki za nego orhidej

Na svetu obstaja okrog 1000 različnih vrst orhidej, od katerih jih 40 pripada običajnim orhidejam, ki jih najdemo v ljubiteljstvu. Za posebna navodila o negi se obrnite, prosimo, za nasvet na eksperta ali se informirajte v ustrezni strokovni literaturi.
Naslednji napotki za nego so bolj splošno veljavni in opisujejo v glavnem nego najbolj priljubljenih vrst orhidej: Phalaenopsis.
Lokacija: Na okenski polici zahodnega ali vzhodnega okna, brez direktnega sonca.
Temperatura: Sobna temperatura (20-22ºC). Nekatere orhideje  potrebujejo fazo počitka, tako imenovani hladni dražljaj, da naredijo cvetove. Priporočamo, da te rastline pozimi za nekaj tednov postavite v hladnejšo spalnico (ca. 16ºC).
Zračna vlažnost: Po možnosti relativna zračna vlažnost 60% ali več. Ker večina bivalnih prostorov ne doseže vrednosti nad 30-40% (pozimi ca. 15%), priporočamo, da liste in zračne korenine orhidej 1-2 krat dnevno poškropite z vodo.
Zalivanje: Obstajata 2 običajni metodi, zalivanje ali potapljanje. Pri potapljanju celotnega lončka v vodno kopel je treba paziti, da prekomerna voda lahko kompletno odteče (najmanj 15 minut), da korenine ne trpijo zastajanja vlage. Pri zalivanju priporočamo ca. dve merici 30 ml na teden.
Vseeno, katero metodo imate rajši, vam bo vlagomer vedno pokazal pravi trenutek za zalivanje.
Gnojenje: Orhideje so zelo občutljive na sol, torej je treba pri dodajanju gnojil brezpogojno ubogati priporočila proizvajalcev. Gnojili naj bi le tedaj, ko orhideja raste (cvetovi, listi, poganjki). Obstajajo tekoča gnojila, ki se primešajo vodi za zalivanje (npr. Substral gnojilo za orhideje), spreji za nego listov in gnojilne paličice za orhideje. Enostavno povprašajte v strokovni trgovini po ustreznih izdelkih.
Substrat: Dober substrat vsebuje največji del ali celo 100% pinijevo lubje in naj bo zelo zračen in grobozrnat, da imajo korenine dovolj prostora za dihanje.
Presajanje: Orhideje naj bi presadili vsake 2–3 leta, da se odstrani star, zbit substrat. Idealen čas je po cvetenju. Pri tem ni vedno potreben večji lonec. Stare, posušene korenine je treba odstraniti s čistimi, ostrimi škarjami. Paziti je treba, da se korenine kolikor je mogoče malo poškodujejo. Po presaditvi naj se 1 teden ne zalivajo, da se rane, nastale na koreninah, še lahko zaprejo.
Obrezovanje: Na splošno velja, da se mora obrezati samo mrtva snov. Odcvetelega poganjka orhideje ni nujno treba obrezati. Pogosto se pojavijo kmalu po odcvetenju na steblu novi poganki.

Želimo Vam veliko uspeha z vlagomerom Plantafeel  in lepe orhideje!